Українське законодавство стало суворішим до фактів домашнього насильства.

Тра 25, 2018 by

Українське законодавство стало суворішим до фактів домашнього насильства.

Родинні негаразди вже не є закритою зоною, адже закон має захисти будь-якого громадянина і викрити злі умисли, щоб вони не стали рецидивами. Фактично прийнятий у січні цього року Закон № 2227-VIII про кримінальну відповідальність за домашнє насильство має упередити поширення явища такого насильства.  Простіше кажучи особи схильні до таких дій мають сумну перспективу опинитися за гратами. Кримінальна відповідальність вступить в  силу 11 січня 2019 року.

Національна школа суддів України вперше запровадила навчальний курс для суддів «Особливості розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством». Передувало цьому звернення громадської організації «Ла Страда «Україна», яка тривалий час проводила дослідження проблематики домашнього насильства в частині реагування органів правопорядку – поліції, прокуратури, судів. Власне поява закону, де є вже кримінальна відповідність за насильство в сім’ї, це визнанням того, що насильство, як явище, саме не зникне.

ГО «Ла Страда «Україна» та школа суддів утворили робочу групу, яка протягом року розробляла програму тренінгу для суддів щодо розгляду справ про домашнє насильство.

Один з авторів програми тренінгу, суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Микола Перекопський  розповів:

«Цей курс ми розпочинали створювати якраз тоді, коли був великий поштовх до ратифікації Стамбульської конвенції. Але досі конвенція не ратифікована, хоча й підписана Україною. Новий Закон, який запрацює наступного року в частині кримінальної відповідальності дещо змінює судову практику. Зявилися новели не тільки для суддів, а й тих, хто звертається до суду».

Яким тепер може бути покарання за вчинення домашнього насильства? Це громадські роботи 150-240 год. або арешт до півроку, або обмеження волі до 5 років, або позбавлення волі до 10 років. Провина й визначить міру покарання.

Наприклад, встановлено судом факт домашнього насильства, але є пом’якшувальні обставини. До них, згідно із Законом, віднесено скоєння злочину в стані душевного хвилювання внаслідок жорстокого поводження чи такого, що принижує честь і гідність, а також якщо із потерпілим так поводилися системно. Тяжке тілесне ушкодження, вчинене в такому стані, каратиметься громадськими роботами 150-240 годин або виправними роботами строком до 2 років, або обмеженням волі до 3 років, або позбавленням волі до 2 років.

Марина Легенька, директор департаменту правової,соціальної та гуманітарної допомоги ГО «Ла Страда «Україна», яка була одним із розробників тренінгу для суддів, зазначила, що судді першими мають усвідомити вагу проблематики явища домашнього насильства.

Марина Легенька: «Судді повинні мати розуміння  масштабів явища домашнього насильства та наслідків для суспільства та конкретних осіб. Особливо потрібно звертати увагу на дітей, які стають свідками домашнього насильства. Тому по-новому відбувається оцінка даної проблеми. А судді на тренінгу можуть обмінятися досвідом та практично застосувати закон розглянувши конкретні справи про домашнє насильство».

 Директор Чернівецького регіонального відділення школи суддів Анатолій Огородник зазначив, що судді отримали в користування допоміжні матеріали – друковані та на цифрових носіях, що набагато спростить шлях засвоєння програми тренінгу.

Related Posts

Tags

Share This

468 ad 404